poniedziałek, 9 stycznia 2012

Tess Gerritsen "Grawitacja" (gravity)

Jedną z pierwszych książek opisanych na tym blogu było "Żniwo" znane też jako "Dawca" Tess Gerritsen. Odkąd tylko skończyłam czytać tą książkę, zapragnęłam dalej znaleźć książki tej autorki. Niestety biblioteka ich raczej nie posiadała. Ostatnio na jakimś blogu medycznym znalazłam poleconą książkę- właśnie pani Gerritsen. Jak już wspominałam, jest ona autorką thrillerów medycznych. Mimo, że tytuł "Grawitacja" niewiele ma wspólnego z medycyną, to sama książka jest zbiorem terminów medycznych. Dla ludzi, którzy nielubią takich książek, gdzie bardzo dużo jest niezrozumiałych dla normalnego człowieka wyrażeń, raczej nie będzie to wymarzona książka. Natomiast mi się bardzo podobała.

Opowiada historię tragicznego lotu w kosmos. Na stacji kosmicznej astronauci mają za zadanie przeprowadzenie wielu eksperymentów. Jeden z nich okazuje się trefny i na stacji kosmicznej pojawia się prawdopodobnieństwo zakażenia całej załogi. Najpierw umierają wszystkie zwierzęta, później przychodzi kolej na ludzi. Ciała bardzo szybko się rozkładają i wybuchają. Zostaje wysłany drugi statek kosmiczny po zwłoki, jednak zaraz worek ze zwłokami pęka i szczątki rozpryskują się po całym wnętrzu. Wszyscy astronauci kończą tragicznie. Akcję przejmuje inna organizacja związana z Białym Domem. I tu właśnie pojawiają się problemy- na stacji kosmicznej jest 5 ludzi. Są zakażeni i powinni jak najszybciej wrócić na ziemię, jednak organizacja nie zgadza się na to. Jak się skończy ta historia musicie sobie doczytać.
Dla mnie jest to rewelacyjna książka, jedna z lepszych i zbieram właśnie inne powieści Gerritsen. Pewnie jeszcze nie raz ode mnie o niej usłyszycie/przeczytacie. Czytając  tą książkę bardzo ciężko jest sie oderwać choćby na chwilę. Razem z bohaterami przeżywa się emocje. Dość charakterystyczne dla książek tej autorki jest to, że nie ma fragmentów zbędnych opisów ani niepotrzebnych wydarzeń- wszystkie, mimo, że na początku nie wydają się być powiązane z tematem, w końcu znajdują swoją dalszą część i wszystko się wyjaśnia. Nawet skomplikowana terminologia medyczna staje się całkiem sympatyczna w kontekście i łatwo jest zgadnąć o co mniej więcej chodzi. Przyznam szczerze, że czytając kilka razy korzystałam z encyklopedii. Moim zdaniem książka jest rewelacyjna, dawno nie czytałam takiej trzymającej w napięciu opowieści.

3 komentarze:

  1. Jeśli nie ma zbędnych opisów i wydarzeń na wstępie książka u mnie ma plus. O tej autorce nie słyszałem, odstrasza mnie trochę terminologia medyczna ( chyba jestem za leniwy żeby co chwila sprawdzać wszystko w encyklopedii:) ).

    OdpowiedzUsuń
  2. Książki tej autorki nigdy mnie rozczarowały :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tess Gerritsen z całego serca polecam! nie da się oderwać od jej książek, czyta się jednym tchnieniem :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...