wtorek, 21 czerwca 2011

"W ślepym zaułku wolności dzieci ulicy" Jana Frey

"W ślepym zaułku wolności " to powieść jedna z wielu o podobnej tematyce. Problem dzieci ulicy jest od dawna poruszany w książkach, jednak nadal stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego problemu. Każdemu się wydaje, że to dotyczy krajów Trzeciego Świata, Azji itd., ale nigdy Europy. Każda podróż do większego Europejskiego miasta to dla przeciętnego człowieka szok. Uderza ubóstwo, bieda, bezdomność. 


Autorka opisuje życie Sofii- dziewczyny, która od dziecka zmaga się z brakiem miłości i akceptacji wśród rodziny. Jako czternastolatka ucieka z domu. Ucieka przed agresywnym ojczymem, niekochającą matką. Spotyka wiele przeciwności i problemów. Poznaje życie dzieci ulicy i staje się jednym z nich.

Nie jest to pierwsza powieść o takiej tematyce, którą przeczytałam. Nie  wywarła na mnie aż takiego wrażenia, aczkolwiek jest ciekawa i napisana bardzo prostym językiem. Każde wydarzenie jest konkretnie i krótko opisane co powoduje, że książkę się dobrze i szybko czyta. Właściwie narracja jest bezosobowa i obiektywna- przedstawia sytuację racjonalnie i wyraźnie. Zainteresowała mnie ta powieść szczerze mówiąc ze względu na okładkę. Jest kolorowa i zwraca uwagę, do tego ten intrygujący tytuł. Poruszyła mnie ta opowieść o tak tragicznym życiu. Chyba nigdy nie przyzwyczaję się do myśli, że ludzie mogą żyć i funkcjonować w tak złych i tragicznym warunkach, w niekochanych rodzinach. Książka w bardzo prosty i logiczny sposób przedstawia również skutki takiego życia. Pokazuje jak taka egzystencja wpływa na życie i system wartości zagubionego jeszcze nastolatka. Ukazuje jak krótka droga jest do przestępczości i prostytucji. Myślę, że jest to dobra lektura dla każdego- młodego i tego starszego. Polecam ją szczególnie nastolatkom, gdyż jest to jeden ze sposobów nauczenia się, że należy doceniać to, co się posiada.

4 komentarze:

 1. Cenię książki poruszające ważne, choć trudne tematy, więc jak nadarzy się okazja z chęcią ją przeczytam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. zjebana książka :)!

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajna , ciekawa czytalam ja 'jednym tchem'

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna książka. Moja ulubiona!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...