sobota, 26 maja 2012

"Nostalgia anioła" Alice Sebold

Coś ostatnio nie mogę się zebrać do napisania żadnej recenzji. A książek zaległych mam sporo. To może zacznę od przeczytanej najwcześniej, czyli "Nostalgii Anioła".
Jest to powieść bardzo niezwykła. Opowiada historię brutalnego gwałtu i zabójstwa 14-letniej Susie. Dziewczynka jest narratorką i opowiada swoją historię z nieba, do którego trafiła po śmierci. Susie bardzo chciałaby wrócić na ziemię do swojej rodziny i bliskich. Nie może się pogodzić z tym, że nie ma jej już wśród ludzi żywych. Każdego dnia spędza w niebie całe godziny obserwując swoją rodzinę i bardzo przeżywa wszystkie ich przygody. Próbuje również przekazać wiadomość komuś bliskiemu kto ją tak naprawdę zabił. Patrząc z nieba ubolewa nad nieudolnością policji, zacieraniem śladów przez mordercę a także nad rozpadem rodziny. Jednak dostaje szansę i może na chwilę wrócić na ziemię- zamienić się ciałem z przyjaciółką. Po tym, dziewczynka staje się spokojniejsza i godzi się z faktem, że już nie żyje.

Opowieść ta była zapewne bardzo dużym wyzwaniem dla autorki. Opisuje ona tutaj brutalny gwałt, którego sama stała się ofiarą. Dlatego wszystkie opisy są w książce takie realistyczne i przez to okropne.
Po pierwsze bardzo mnie zszokował sam początek książki, gdzie już w pierwszej części rozgrywa się punkt kulminacyjny i ginie główna bohaterka. Moje pytanie po przeczytaniu tego rozdziału i spostrzeżeniu, ile książki jeszcze zostało do przeczytania, było oczywiste: jak można napisać przeszło 300 stron o życiu po śmierci? Autorce się całkiem to udało. Samo oddanie głównej roli w książce 14-letniej dziewczynce było bardzo udane.Fabuła przez to stała się bardziej prosta, gdyż wiadomo, że dziecko używa zupełnie innego języka i patrzy na świat po prostu oczami dziecka. Susie jednak, jako 14-latka, jest raczej na granicy pomiędzy dorosłością a dzieciństwem. Niektórych rzeczy jeszcze nie rozumie, a inne są dla niej zupełnie jasne i oczywiste. Dziewczynę cechują bardzo trafne spostrzeżenia na temat życia i wartości, które powinny nim kierować.
Po przeczytaniu książki zbierałam się przez dłuższą chwilę, co dość rzadko się zdarza. Przede wszystkim uderzyły mnie opisy gwałtu a także zacierania śladów przez zabójcę. No i oczywiście nieudane śledztwo policji. Przez chwilę zastanawiałam się, czy można na tyle ufać ludziom, na ile ufamy właściwie na co dzień.
Moim zdaniem, książka jest warta polecenia wszystkim, bez względu na wiek ani poglądy. Dość ciekawie opisana z bardzo trafnymi spostrzeżeniami naprawdę pomoże docenić wartość życia. Czasami faktycznie zdarzają się momenty, gdy fabuła niepotrzebnie się przeciąga czy też są zbędne opisy (szczególnie pod koniec), jednak tą książkę polecam nie ze względu ani na opisy, ani za świetne wykonanie pisarskie, ale zdecydowanie za sens, treść i przekaz.

7 komentarzy:

 1. O, chyba nie słyszałam o tej książce albo po prostu tego nie pamiętam, ale Ty bardzo mnie zachęciłaś. Będę mieć "Nostalgię anioła" na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka razy już trafiałam na opisy tej książki. Po Twojej recenzji widać, że warta przeczytania. Na pewno po nią sięgnę, ale chyba nie teraz kiedy czytać mogę tylko "w biegu".

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jak najbardziej warta polecenia! Czyta się szybko, i niezwykle ciekawie : ))

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie bywa przydługawa, ale to piękna książka. Warto ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki nie czytałam, oglądałam film który mnie mocno rozczarował. Ale na książkę mam ochote, bo przypuszczam, że jest ciekawsza a film był bardzo mocno skrótowy

  OdpowiedzUsuń
 6. Lektura tej książki jest za mną, bardzo mocny obraz. :) Zdecydowanie warta przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym przeczytać ale nigdzie nie mogę jej dostać :( może ktoś chce sprzedać? Piszcie na day-and-night-with-books@o2.pl i koniecznie odwiedźcie mojego bloga http://day-and-night-with-books.blogspot.com/ zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...