środa, 8 czerwca 2011

Paryż 2009 część 3, ostatnia, wspomnienia

To już ostatnia część wspomnień z Paryża. Bardzo miło pisze się o swoich przeżyciach z tego miasta. Przypominam sobie wiele ciekawych szczegółów i miejsca, które widziałam. Przy okazji wertuje po 10 razy setki zdjęć z kilku aparatów i wybieram te, na których najlepiej widać to, co chciałabym pokazać. Mimo, że mój sprzęt i umiejętności fotograficzne pozostawiają sporo do życzenia, staram się, żeby było coś widać i żeby choć troszkę można było sobie wyobrazić to, czego się nie widziało (a zapewne tak jest w wielu wypadkach). Na koniec zostawiłam miejsca, gdzie rzadziej się zagląda będąc na wycieczce.


Popularnym, aczkolwiek dość rzadko odwiedzanym miejscem jest cmentarz Père-Lachaise. Jeden z najpiękniejszych cmentarzy jakie widziałam w życiu. Bardzo duży i taki... z duszą (nie wiem czy tak wypada powiedzieć o cmentarzu..). Spoczywa tam Fryderyk Chopin i Józef Wysocki. Jest to cmentarz wielu narodowości. Bardzo stary, co widać po nagrobkach. Bardzo dobrze przystosowany do tłumnego zwiedzania. Alejki, ławeczki.  Zaraz przy wejściu dostać można mapkę z zaznaczonymi nagrobkami popularnych zmarłych. Spoczywają tam m. in. August Comte czy Jim Morrison, którego nagrobek jest stale obserwowany przez policję, gdyż stał się miejscem spotkań ćpunów z całego Paryża.
 Grób Fryderyka Chopina


Grób Jima Morrisona


a
O Wzgórzu Montmartre chyba każdy słyszał. Stara, nie unowocześniana dzielnica to jedno z ciekawszych, moim zdaniem, miejsc w tym mieście. Może wpłynął na to fakt, że jadłam tam po raz pierwszy w życiu surowe figi i najlepsze na świecie croissanty. Ze wzgórza jest przepiękny widok na miasto. Panuje tam klimat zadumy, choć jest bardzo tłocznie. W Bazylice Sacré- Coeur są napisy we wszystkich językach (mówiące o tym, gdzie można dawać datki.). Przepiękne schody prowadzą na wzgórze. Wejście jest meczące, ale myślę że warto jest się tak poświęcić.

 Kościół de la Madeleine (św. Magdaleny) jest ładny z zewnątrz i ciekawy w środku. Jakiś cudowny w środku to on nie jest, nie bardzo jest się czym zachwycać, ale jak ja byłam to znajdowała się taka fajna wystawa np. miniaturka tej świątyni wykonana z plastikowych butelek. Niestety było bardzo ciemno i zdjęcia nie wyszły najpiękniejsze. Zdjęć chyba tylko tyle. Jeśli czuje ktoś jakiś niedosyt to mogę dodać coś... A teraz co jeszcze można zwiedzić w Paryżu: polecam muzeum perfum Fragonard. Bardzo kojarzy mi się z filmem i książką "Pachnidło". Jeśli będzie ktoś miał takie szczęście jak ja to trafi na panią, która mówi po polsku. Zwiedzanie muzeum chyba jest darmowe, przynajmniej ja nic nie płaciłam, ale niewiem czy tak jest zawsze. Na końcu jest firmowy sklepik, gdzie można kupić perfumy Fragonarda w całkiem przyzwoitych cenach. Ja spędziłam bardzo dużo czasu na wybieraniu najlepszego zapachu i najładniejszego mydełka  i jestem bardzo zadowolona bo perfum jest trwały i ładny.
Nie udało mi się zwiedzić wielu miejsc, dlatego do Paryża należy powrócić jak najszybciej.

Główną zaletą mojej podróży było posiadanie samochodu, co pozwoliło przemieszczać się wzdłuż i wszerz miasta. Parkingi są, nie zawsze tanie, ale są. Dobrą rzeczą było mieszkanie w domu a nie hotelu. Spałam kilka nocy przy otwartym oknie na 8 piętrze nad główną ulicą. To było piękne.  Dobrym środkiem transportu według moich znajomych jest metro i wcale podróż nim nie wychodzi drogo. Pozwala się szybko przemieszczać bez konieczności kasowania bez przerwy biletu. Kolejnym miejscem zdecydowanie wartym odwiedzenia, którego jeszcze nie opisałam jest Disneyland, ale o nim będzie osobny rozdział. Moja podróż do Paryża zaliczona została oficjalnie do udanych, aczkolwiek nie dokończonych. Wrócę tam, mam nadzieje niedługo i dokończę zwiedzanie Luwru i paru innych muzeów na które nie miałam czasu wtedy. Zwiedziliście jakieś ciekawe miejsce w tym mieście, którego nie opisałam? Jakieś propozycje miejsc, które koniecznie muszę zobaczyć następnym razem?

1 komentarz:

  1. bardzo podoba mi się cały cykl dotyczący podróży do Paryża, sama byłam tam jakiś czas temu niestety dosyć krótko, a muszę przyznać że miasto mnie zachwyciło, marzy mi się żeby kiedyś pojechać tam na dłużej i spokojnie pozwiedzać miejsca w których jeszcze nie byłam, ze swojej strony polecam wybrać się na wieżę Montparnasse z której jest doskonały widok na cały Paryż łącznie z wieżą Eiffla, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...